Sommarens artister i Allsång på Skansen

11/6 kl. 13:06

Allsång på Skansen, som i år firar 40-årsjubileum i tv-rutan, har premiär tisdag 25 juni kl 20.00 i SVT1 och SVT Play. Programledare, för fjärde året i rad, är Sanna Nielsen och en hel rad artister kommer att besöka henne på Sollidenscenen i sommar.

Nedan följer medverkande artister i bokstavsordning, utifrån förnamn/artistnamn, per program med bifogade kontaktuppgifter:

Program 1, tisdag 25 juni kl 20.00 i SVT1 och SVT Play
Astrid S
Kontaktperson: Niklas Torsell
niklas.torsell@umusic.com
070-897 43 26

Carola
Kontaktperson: My Larsson
my.larsson@livenation.se
070-665 30 19

John Lundvik
Kontaktperson: Helene Wigren till den 20/6
helene.wigren@prbeyond.se
Efter 20/6: Ellen Fjaestad
ellen.fjaestad@warnermusic.com
070-775 45 71

Timbuktu & Damn!
Kontaktperson: Lili Assefa Wolf
lili@asefa.se
070-727 77 43

Program 2, tisdag 2 juli kl 20.00 i SVT1 och SVT Play
Laleh
Kontaktperson: Helene Wigren
helene.wigren@prbeyond.se
070-752 76 05

Molly Hammar
Kontaktperson: Malin Weisby-Kratz
malin@cosmos-music.com
073-614 09 81

Owe Thörnqvist
Kontaktperson: Jakob Ekendahl
jakob.ekendahl@warnermusic.com
070-720 11 31

Sandro Cavazza
Kontaktperson: Sofia Sandqvist
sofia.sandqvist@umusic.com
070-910 08 61

Program 3, tisdag 9 juli kl 20.00 i SVT1 och SVT Play
Ana Diaz
Kontaktperson: Isabel Rodriguez
Isabel.rodriguez@sonymusic.com
076-117 21 73

Arvingarna
Kontaktperson: Christina Bredberg
christina.bredberg@sonymusic.se
070-738 87 29

Benjamin Ingrosso/Felix Sandman
Kontaktperson: Therese Hädinggård
therese@ten.se
073-760 26 60

Claudia Campagnol
Kontaktperson: Susanne Benz
sb@giantsheep.dk
+45 60 60 18 88

Program 4, tisdag 16 juli kl 20.00 i SVT1 och SVT Play
Ann-Louise Hanson
Kontaktperson: Jakob Ekendahl
jakob.ekendahl@warnermusic.com
070-720 11 31

Bishara
Therese Hädinggård
therese@ten.se
073-760 26 60

Lamix
Kontaktperson: Isabel Rodriguez
Isabel.rodriguez@sonymusic.com
076-116 21 73

Molly Sandén
Kontaktperson: Isabel Rodriguez
Isabel.rodriguez@sonymusic.com
076-116 21 73

Program 5, tisdag 23 juli kl 20.00 i SVT1 och SVT Play
Imenella
Kontaktperson: Isabel Rodriquez
Isabel.rodriguez@sonymusic.com
076-116 21 73

Sven-Ingvars
Kontaktperson: Helene Wigren
helene.wigren@prbeyond.se
070-752 76 05

Åkervinda
Kontaktperson: Agnes Åhlund
aakervinda@gmail.com
076-250 02 37

Program 6, tisdag 30 juli kl 20.00 i SVT1 och SVT Play
Adrian Angelico
Kontaktperson: Richard Klingspor
richard@primeforlife.no
+47 99 78 58 86

Maxida Märak
Kontaktperson: Elin Hedman
elin@ehpr.se
073-800 06 46

Orup
Kontaktperson: Charlie Lindahl
charlie.lindahl@umusic.com
070-991 37 01

Icona Pop
Kontaktperson: Therse Hädinggård
therese@ten.se
073-760 26 60

Program 7, tisdag 6 augusti kl 20.00 i SVT1 och SVT Play
Janice
Kontaktperson: Aida Arnoli
aida@iles.se
079-076 13 12

Miriam Bryant
Kontaktperson: Frida Skogh
frida.skogh@warnermusic.com
070-495 43 09

Oscar Stembridge
Kontaktperson: Robert Olausson
robert.olausson@umusic.com
070-677 25 20

Philip Jalmelid – med ensemble från musikalen “Så Som i Himmelen”
Kontaktperson: Hans Skoglund
hans@artistgruppen.se
073-682 71 69

Den 6 augusti får Miriam Bryant Allsångsscenen är din-timmen, direkt efter ordinarie sändning. Sedan debuten 2012 har Miriam Bryant klättrat med raketfart på den Svenska pophimlen, med en rad låtar som redan hunnit bli moderna klassiker. Miriam Bryant har även hunnit med flera besök på Allsång på Skansen genom åren och bjuder första tisdagen I augusti på en times direktsänd livemusik med höjdpunkter från karriären och spännande gäster.

Program 8, tisdag 13 augusti kl 20.00 i SVT1 och SVT Play
Gammal
Kontaktperson: Nellie Sörman
nellie.sorman@sonymusic.com
070-471 39 92

Norlie & KKV
Kontaktperson: Sofia Sandqvist
sofia.sandqvist@umusic.com
070-910 08 61

Med reservation för kompletteringar av artister.

Foto: Janne Danielsson/SVT.

Artikeln är publicerad av den svenska presstjänsten Presstjänst - den svenska skrivbyrån. Vill ni ha era nyheter formulerade, publicerade och distribuerade till flera svenska nyhetstjänster, journalister och nättidningar? Vänd er till http://www.presstjanst.se i samarbete med http://www.svenskpress.se

Presstjänst

Presstjänst

Medlem sedan 2007-05-04

Presstjänst är en svensk skrivbyrå och presstjänst som hjälper företag och organisationer att nå ut med sina nyheter. Från enkla nyhetsuppdaterin... Läs mer

Ladda ned

0:- Fri för nedladdning.

Vad vill du läsa?

Publicera

Mer läsning

Välj ditt språk

Senaste nytt

Hjälp

Stäng